Postitatud Lisa kommentaar

Kootud rõivasildid oma kaubamärgiga

Iga isetehtud toote viimaseks lihviks on logo ehk kaubamärgi lisamine. Tekstiilist toodete puhul on üheks populaarseimaks variandiks just erinevad kootud logosildid (label). Ka meie valisime selle lahenduse oma tekstiilist toodete jaoks. Teiseks populaarseks meetodiks on kangale trükitud sildid, kuid meie arvates kootud silt näeb elegantsem ja väärikam välja.

Logosilte pakuvad mitmed kodumaised ettevõtted, kuid eriti just alustava ettevõtte jaoks on tihti olulisemaks teguriks rahalised vahendid. Seetõttu valisime välja mõned ettevõtted mitmest erinevast riigist, kellelt pakkumist küsisime. Protsess on iseenesest aeganõudev ja võib ilma eelnevate kogemusteta olla veidi keeruline. Seega otsustasime kirjutada oma kogemusest lähtuvalt juhendi, mis loodetavasti teeb tellimise protsessi lihtsamaks ja säästab samal ajal ka aega ja eurosid. Sama juhendit saab rakendada ka trükitud etikettide puhul.

Sildi kujundus

Enne pakkumiste võtmist oleks hea, kui vähemalt logo, tekst ja värvid oleksid eelnevalt valmis- ja läbimõeldud. Kui omate ja oskate kasutada pilditöötlusprogrammi, siis oleks eelnevalt hea oma nägemusest kujundada visand, kus on soovitud kujund/tekst koos mõõtmetega. Kuna meie logo on kujundanud disainer, siis lisasime ka õiged värvikoodid. Alljärgnevalt leiate joonise, mida meie kasutasime pakkumiste küsimisel.

Peaaegu kõik ettevõtted, kellelt me pakkumist küsisime, pakuvad ka kujundusteenust, nii et võimalik on tellida ka ilma visandita. Siis võib juhtuda, et tuleb disaineri teenuse kasutamise eest maksta ka lisatasu.

Logosildi tüübi ja tootmismeetodi valik

Kui sildi välimus on otsustatud, tuleb teha veel mõned valikud, mis mõjutavad kvaliteeti ja kinnitusmeetodit.

Tootmismeetodid

Kootud silte valmistatakse üldiselt kolmel erineval viisil.

  • Damask/Jacquard on kõige levinum kootud sildi tüüp. Damask sildid kootakse polüester niidist ja värvide valik on peaaegu lõputu. Damaski hinna ja kvaliteedi suhe on väga hea, sest tehnika võimaldab eraldada väga peeneid detaile. Damask sildid on pehmed, hästi painutatavad ja poolläikiva pinnaga.
  • Satiin sildid on väga läikivad ja pehmed. Puuduseks võrreldes Damask siltidega on kokkuvõtvalt veidi kõrgem hind, veidi vähem detailsem ja piiratud värvivalik. Suurepärane valik rõivastele.
  • Taffeta on veidi vanem tootmismeetod ja sageli kõige odavam variant. Taffeta sildid on pehmed, vastupidavad ja mati pinnaga. Peamine erinevus Damask siltidega on kudumise täpsus. Taffeta puhul lähevad väiksemadki detailid kaduma. Kui teie logo või tekst ei ole väga detailne, siis Taffeta meetodi valimisega võite mõned eurod kokkuhoida..

Logosildi tüüp ja kinnitusviis

Riidest logosilte on saadaval mitmes erinevas kujus ja suuruses, kuid praktikas sõltub valik sellest, kuidas soovite silti oma tootele kinnitada. Kalete poolt valitud silti nimetatakse keskelt volditavaks / raamat volditavaks (center fold / book fold) sildiks. Silt volditakse pooleks ja õmmeldakse toote õmbluse vahele, teksti saab paigutada mõlemale poolele. Me vajame logisilte peamiselt oma eritellimusel valmistatud istmepatjadele, kottidele jms. seega tundus õmbluse vahele õmmeldav variant parim lahendus.

  • Mitterfold on ristkülikukujuline silt, mille otsad on 45-kraadise nurga all ülespoole volditud. Otsad õmmeldakse toote õmblusesse. Sobib näiteks kraeõmbluste vahele.
  • Center fold / book fold on, nagu nimigi ütleb, ainult keskelt volditud märk, mille lahtised otsad õmmeldakse toote õmblusesse. Võimaldab lisada logo või teksti mõlemale poole.
  • End fold on kas püsti- või külje suunalt volditud silt, mis on tihti ka kõige populaarsem valik logo või suurusmärgi lisamiseks riietele. Sildi otsad on volditud märgise alla ja tavaliselt õmmeldakse ainult volditud otsa poolt toote külge.
  • Manhattani sildi puhul on tegemist kesk- ja külgvolditava kombinatsiooniga. Võrreldes ainult keskelt volditud märgiga on selle eeliseks see, et seda võib näiteks õmmelda ka toodete sirge ääre ümber, näiteks teki ääre, pluusi allääre või varruka ääre ümber.
  • Straight cut – on lihtne voltideta silt. See õmmeldakse kangale igast neljast küljest ja sobib näiteks peakatetele või ka varrukatele õmblemiseks.

Hinnapakkumine ja näidised

Nüüd, kui kõik on selgeks tehtud ja soovid läbimõeldud võib hakata pakkumisi küsima. Pakkumiste küsimisel peab arvestama ka sellega, et enamikul tootjatel on minimaalne tellimiskogus, millest allapoole on mõttetu isegi pakkumist küsida. Algselt küsisime hinnapakkumist 300 tüki kohta, kuid kiiresti selgus, et see on enamiku tootjate puhul alla miinimumkoguse ning tüki hind on oluliselt kõrgem, kui suurema partii tellimisel. Parim näide selle kohta on ühe tootja hinnapakkumine, kus 300 ja 1000 tüki hinnavahe oli üks euro! Loomulikult võite küsida hinnapakkumist väiksema koguse kohta, kuid siis peab arvestama oluliselt kõrgema hinnaga.

Et saada täielik ülevaade hinnatasemest, tasub saata hinnapäring võimalikult paljudele tootjatele. Kalete saatis hinnapäringu 38x35mm Damask siltidele kokku viiele erinevale tootjale. Siin on saadud hinnapakkumised. 3Exteri puhul tagastatakse näidiste eest makstud hind, kui otsustate pärast näidiste saamist suurema koguse tellida. Hinnad on netohinnad.

 3exter (Rootsi)Berliner textil
etiketten (Saksamaa)
Epus (Poola)JBT Industry (Hiina)Scala (Poola)
300tk101€ (0,34€/kpl)222€ (0,74€/kpl)118€ (0,39€/kpl)39€ (0,13€/kpl)
1000tk193€ (0,19€/kpl)300€ (0,30€/kpl)84€ (0,08€/kpl)160€ (0,16€/kpl)40€ (0,04€/kpl)
Näidiste hind16,67€0€19€0€14€
Kohaletoimetamine15,50€26,90€17€0€18€
1000tk kokku208,50€326,90€120€160€72€

Nagu tabelist näha, on hinnaerinevused suured. Loomulikult ei saa me ilma näidisteta teada, kas ka erinevused kvaliteedis on sama suured.

Lõpuks läks Kalete tellimus Poola ettevõttele Scala, mis lisaks madalale hinnale tundus olevat ka pädev ja usaldusväärne ettevõte.

Tellimine ja tarnimine

Tellimine ja kogu suhtlemine Scalaga toimus e-posti teel, inglise keeles. Kogu protsess, alates hinnapäringu saatmisest kuni toodete kättesaamiseni, võttis täpselt ühe kuu aega. Me suutsime kiirendada tellimisprotsessi sellega, et palusime füüsiliselt näidise saatmise asemel ainult fotosid näidisest.

Üks väike probleem siiski tekkis tootjaga peetud arutelude käigus, nimelt siltide värvi valik. Tootja valikkus olnud niitide värvitoonid ei vastanud täielikult meie logo ametlikele värvikoodile, kuid me valisime lõpuks tootja soovitatud niidi, mis olid piisavalt lähedal õigele värvile. Tavaliselt kasutavad logosildi tootjad Pantone’i värvikaarte.

Pärast esimest valminud näidist tegime ka ühe muudatuse, et täpsustada e-tähte. Teise näidisega olime rahul ja kinnitasime tellimuse.

1000 tk suuruse logosiltide kogumaksumus koos postikulude ja näidistega oli 72 €. Valmis siltide seas olid ka mõned niiöelda praagid märgid, mõned märgid, mis ei olnud täpselt keskelt volditud (logo oli liiga lähedal voldile). Samas ei lugenud neid ka üle, seetõttu, võib olla, et seda oli valmistamisel ka arvestatud ja neid oli pakendis mõned rohkem. Kuid vaatamata kõigele ja arvestades hinda, oleme lõpptulemusega väga rahul ja võime Scala teenust soovitada.